Skladování olivového oleje

SKLADOVÁNÍ OLIVOVÉHO OLEJE
Skladování olivového oleje je velmi důležitým aspektem k uchování správné kvality oleje. Okamžikem extrakce oleje z plodů začíná proces "stárnutí", kterému se dá mnohdy alespoň trošku předejít.
Obecně je známo, že olivový olej by měl být skladován v tmavých, uzavřených a nepřetopených prostorech (ideálně kolem 20°C). V takto ideálních podmínkách zavřený olej vydrží v rozmezí 12-36 měsíců, avšak záleží na složení a podílu antioxidantů a polynenasycených mastných kyselin. Po otevření oleje je vhodné jej spotřebovat přibližně do 2-3 měsíců.
Výhodou kvalitních olivových olejů je fakt, že nízká acidita a vysoký obsah přirozených antioxidantů zajistí vysokou stabilitu a trvanlivost olivového oleje. Většina olivových olejů je lahvována ve tmavých lahvích, které přirozeně blokují UV světlo, které kvalitě a trvanlivosti oleje moc neprospívá.
V ideálním případě skladujte olivový olej mimo světlo a teplo, zvýšená teplota nad cca 25°C má negativní vliv na senzorické vlastnosti oleje a spolu se světlem urychluje jeho žluknutí. Většina lidí, alespoň v mém okolí, uchovává olivový olej na velmi praktickém místě a to blízko sporáku nebo varné desky, to je ovšem nejhorší.
Zde jsou naše tipy, jak správně skladovat olivový olej:
- Na tmavém a chladném místě - jak bylo již zmíněno, olivový olej je vhodný skladovat na tmavém a relativně chladném místě a v uzavřené skleněné nebo kovové láhvi, která chrání před přímým slunečním světlem. Optimální teplota pro olivový olej je přibližně 14-18°C.
- Uzavřená nádoba nebo láhev - láhev nebo jiná nádoba na olivový olej musí být dobře uzavíratelná a uzavřená, aby se do láhve nedostal přebytečný vzduch, který urychluje proces oxidace olivového oleje.
Olej a mráz?
V zimním období se běžně stává, že od nás obdržíte olivový olej, který bude ztuhlý a zakalený. K tomu dochází hlavně během přepravy z našeho skladu do Vašich rukou.
Při okolních teplotách pod 10°C začíná olivový olej pomalinku "tuhnout" a vytváří se kal, drobné kousky v oleji, nebo obě varianty. Jedná se pouze o nasycené mastné kyseliny a voskové částive v olivovém oleji, ty se při nižších teplotách srážejí a vytvářejí efekt kalu. Tento efekt nemá žádný vliv na kvalitu a nutriční vlastnosti olivového oleje.
Tento přirozený jev tuhnutí se projevuje především u kvalitních olivových olejů. Stačí jej nechat při pokojové teplotě a během chvilky se olej vrátí do své původní podoby.
Co určitě nedělat? Neohřívat v mikrovlnce nebo na slunci. Olivový olej by neměl být vystavován vysokým teplotám, to může zásadně ovlivnit chuť a vlastnosti.
Ať už zima nebo teplo, olivový olej by neměl být vystavován častým změnám teplot. Pokud možno, snažte se udržovat konzistentní a stálou pokojovou teplotu, aby nedocházelo k oxidaci, ztrátě živin nebo změně chuti a vůně.