Při nákupu nad 1500,-Kč získáte slevu 10%

Novinky

ahoj

Proč je olivový olej tak výjimečný?

Co je to olivový olej a jak se vyrábí?

Olivový olej je získaný z oliv, plodů olivovníku.

Proces výroby je až neuvěřitelně prostý a jednoduchý. Olivy lze lisovat, což je klasická a původní receptura, ale moderní metody nabízejí také drcení oliv, jejich smíchání a následné oddělení oleje od dužiny v odstředivce. Po odstředění zůstává ve výliscích malé množství oleje. To se nazývá olej z olivových výlisků, obecně platí, že je levnější a né příliš kvalitní.

Klíčovým krokem je nákup toho správného olivového oleje. Existují tři hlavní druhy olivového oleje - rafinovaný, panenský a extra panenský. Extra panenský (extra virgin) je považovaný za nejkvalitnější a nejzdravější typ olivového oleje. Je získáván původními metodami, mechanickým lisováním za studena, to zaručí dokonalou vůni a chuť.

Olivový olej, který je skutečně extra panenský, je specifický svou výraznou chutí a vysokým obsahem antioxidantů, které jsou velmi prospěšné pro naše tělo.

Dovážíme pro Vás olivové oleje přímo od řeckých výrobců. Jsou za studena a mechanicky lisované a opravdu extra panenské oleje té nejvyšší kvality.

 olives-and-olive-oil-green-background-free-photo

Benefity olivové oleje

Extra panenský olivový olej chrání před srdečními chorobami mnoha způsoby.

  • Snižuje riziko zánětů - látky obsažené v kvalitním olivovém oleji mají pozitivní vliv na snížení rizika zánětů, které předcházejí srdečním onemocněním
  • Snižuje hladinu cholesterolu - díky obsaženým antioxidantům dokáže olivový olej snížit hladinu cholesterolu
  • Zlepšuje proudění krve a zdraví cév - olivový olej zlepšuje funkci endotelu, což je výstelka cév
  • Snižuje krevní tlak - je ověřeno, že olivový olej výrazně snižuje krevní tlak
  • Olivový olej se používá také pro šetrnou péči o pleť, pokožky a vlasy, které dokonale vyživuje a chrání

Olivový olej můžete aplikovat na obličej nebo tělo, proniká hluboko do pokožky a poskytuje jí dlouhodobou hydratační ochranu, která udrží pokožku hladkou a pružnou. Používá se buď jako noční krém, nebo jako denní hydratační krém. Ideálně aplikujte na vlhkou pokožku, kdy voda může pomoci snížit pocit mastnoty. 

Pouhá kapka olivového oleje nanesená na mokré nebo suché vlasy dokáže potlačit krepatění a dodat jim lesk.  Použití olivového oleje jako kondicionéru pomáhá posílit vlasy a zlepšuje celkovou pružnost vlasů. 

Benefity ol. oleje

Acidita olivového oleje aneb pomyslná hodnota kvality

Acidita (udávaná v %) je hodnota, která vyjadřuje kyselost. Avšak u olivového oleje není acidita přímo spojena s jeho chutí, nýbřž nám určuje pomyslnou kvalitu. Čím nižší je hodnota kyselosti, tím lepší je výživová kvalita a chuť olivového oleje.

Acidita neboli kyselost olivového oleje se považuje za jeden z hlavních ukazatelů kvality, vyjadřuje množství volných mastných kyselin v oleji.

V zásadě platí, že čím nižší hodnota acidity je, tím kvalitnější olivový olej. 

ACIDITA OLEJE

Po extrakci oleje z oliv je třeba jej roztřídit do kategorií. To zahrnuje dva kroky - laboratorní analýzu a senzorickou (smyslová) analýzu. Laboratorní analýza zjišťuje přítomnost chemických sloučenin v oleji, zatímco senzorická analýza kontroluje další vlastnosti, jako je vůně a chuť.

Nejdůležitějším ukazatelem chemického testu je kyselost (acidita v %), která se měří v procentech a odpovídá procentuálnímu podílu volných mastných kyselin v oleji. Čím nižší kyselost, tím lepší, a proto extra panenský olivový olej nesmí překročit 0,8% kyselosti. Při senzorické zkoušce nesmí mít extra panenský olivový olej žádnou vadu chuti ani vůně.

Pokud se kyselost pohybuje mezi 0,8% a 2% nebo má olej jen málo senzorických vad, bude olej zařazen do kategorie panenský olivový olej. To znamená, že je to stále dobrý olivový olej, ale ne tak dobrý a čistý jako olej extra panenský.

Olej s kyselostí vyšší než 2% nebo se závažnými chuťovými vadami bude třeba rafinovat, aby se odstranily všechny vady - ať už chemické, nebo senzorické. Výsledkem procesu rafinace je tekutina bez barvy, vůně a chuti. Je to jen obyčejný průhledný tuk v kapalné formě. Tento tuk se smíchá s malým podílem (10-20 %) panenského olivového oleje, aby se obnovila barva, chuť a vůně, a pak se nazývá obyčejný olivový olej.